Přednáška

Cesty elektroodpadu

25. 5.
od 18:00

Bez elektroniky a domácích spotřebičů si dnes dokážeme život představit jen stěží. Přístroje, které nám usnadňují každodenní fungování, však jednou doslouží a pak přichází nerudovská otázka – kam s nimi?
Kvůli vysoké koncentraci toxických látek a různorodosti materiálů, ze kterých jsou spotřebiče vyráběny, je zpracování a recyklace elektroodpadů značně komplikovaná. Velké množství vysloužilé elektroniky navíc končí na skládkách či ve spalovnách odpadu.
Proto sdružení Arnika začalo sledovat cesty, kterými putuje vysloužilá elektronika Pražanů. Vzhledem ke globálním rozměru problému jsme na druhé straně Země, v Thajsku, spolu s partnerskou organizací EARTH zahájili průzkum znečištění v provincii Kalasin. Elektroodpad dovezený z jiných zemí se tam zpracovává bez dodržení bezpečností práce, což ohrožuje zdraví místních lidí a tamní ekosystém.
Přijďte na přednášku Arniky v Kasárnách Karlín a dozvíte se, jestli vaše odložená elektronika končí v křemíkovém nebi – nebo někde úplně jinde.

Mgr. Karolína Brabcová – vedoucí kampaní za zákaz toxických látek ve spotřebním zboží, koordinátorka Scan4Chem, odbornice na toxické látky ve spotřebním zboží
Ing. Valeriya Grechko – koordinátorka mezinárodního projektu v Arménii
Ing. Nikola Jelínek – odbornice na toxické látky v životním prostředí

Vstupné dobrovolné