Divadlo

Eliška Brtnická: Opticon

25. 4.
od 20.00

středa 25. 4.—20.00—akrobaticko-pohybová performance

Opticon

Eliška Brtnická

Čas mezi 3D a 2D

„Fotografie je novou formou halucinace, která je nepravdivá v rovině vnímání, ale pravdivá ve vztahu k času.“ /Roland Barthes/

O touze vyfotit pohyb a přitom ho nezastavit.

Akrobaticko-pohybová performance ve vyvolávací lázni Bazénu karlínských Kasáren je inspirována fotografickou prací Vojtěcha Brtnického. Rozpouští v sobě prvky představení, výstavy a instalace. Světlá komora Bazénu nabízí mnoho úhlů pohledu na tělo v pohybu.Tělo, které do sebe nasáklo chuť ustalovače. Tělo, které se snaží pochopit svou dvojrozměrnou existenci skrze fotografickou, ale i choreografickou optiku.

„Co mohu pojmenovat, to mne ve skutečnosti nemůže zasáhnout.“ /Roland Barthes/

Koncept, choreografie, interpretace: Eliška Brtnická

Námět: Eliška Brtnická, Vojtěch Brtnický

Sound design: Stanislav Abrahám

Light design: Prokop Vondruška, Vojtěch Brtnický

Produkce: Iva-Hedvika Zýková

Za podpory: Magistrát hl. města Praha, Ministerstvo Kultury ČR, KD Mlejn, o.p.s.,

CircusNext, Kasárna Karlín

Eliška Brtnická vystudovala obor Nonverbální divadlo na pražské HAMU, kde absolvovala doktorský program s projektem o choreografii ve vzdušné akrobacii. V roce 2010 založila soubor Cirkus Mlejn. Svou sólovou dráhu zahájila v roce 2016 tvorbou inscenace Enola. Často spolupracuje s akrobatkami Ilonou Jäntti /FI/ nebo Stéphanie N´Duhirahe /CH/. V posledních letech tíhne k výtvarnému pojetí svých inscenací (např. spolupráce se sochařem Čestmírem Suškou) a k site-specific. Působí také jako dramaturgyně mezinárodního festivalu Fun Fatale.

Vojtěch Brtnický vystudoval Střední odborné učiliště v Jihlavě, obor fotografie, v oblasti se dále vzdělával i po absolutoriu. Specializuje se na reportážní a taneční fotografii. Na svém kontě má řadu samostatných i kolektivních výstav. Ve spolupráci s Institutem divadelního umění připravil v roce 2013 rozsáhlou výstavu „Only Good Light“ zaměřenou na současný tanec. Posledních sedm let je oficiálním fotografem festivalu Tanec Praha a Česká Taneční Platforma.

Lístky k dostání zde.