Výstava

David Gaberle: Metropolight

19. 6. — 15. 9.

Výstava—David Gaberle: Metropolight

Výstava Metropolight je souborem fotografií z ulic světových velkoměst. Lidé na snímcích procházejí světelnými odrazy mrakodrapů a přítmím nočních neonů a lamp. Ve městech napříč kontinenty, od New Yorku až po Tokio, dýchá z fotografií úzkost a melancholie, které jsou podtrženy až filmovou atmosférou. Některé snímky působí zinscenovaně - skoro jakoby se z ulic stalo nasvícené jeviště a herci moderní doby se po něm procházeli všichni spolu, a přesto každý zvlášť.

Tématem výstavy i stejnojmenné knihy je především vztah mezi člověkem a architekturou velkoměst. Fotografie zároveň podtrhuji i emoční deficit, který se v jejich obyvatelích spolu s odcizením a kolektivní samotou postupně prohlubuje.

Metropolight je subjektivním zachycením způsobu, jakým si nás města postupně přizpůsobují k vlastní potřebě. Podobný proces v sobě zahrnuje i přirozený odpor nenechat městské prostředí smazat vlastní lidskost a individualitu. Výsledkem je výstava, která zkoumá komplexní vliv megalopolí na lidskou psychiku. Zároveň pokládá i nevyhnutelné otázky. Je možné s přísným prostředím měst pokorně koexistovat nebo je potřeba se jejich vlivu vzepřít?

David Gaberle je mladý fotograf z Prahy, který vystudoval antropologii na University College London, a který se focení věnuje od roku 2012. Po osmiměsíční cestě napříč světovými velkoměsty vydal v roce 2017 svou první knihu Metropolight. Debutní monografie se prodala do více než 40 zemí a zaujala pozornost zahraničních médií včetně The British Journal of Photography nebo deníku The Guardian.

V roce 2015 se David navíc zařadil mezi X-Photographers a nyní je mezinárodním ambasadorem společnosti Fujifilm. Má za sebou první sólo výstavu v prostorech CAMPu a nyní přednáší o fotografii a organizuje workshopy u nás i v zahraničí. Jeho fotografie byly mimo Českou republiku vystavovány v Polsku, Belgii, Rumunsku a Japonsku.

Pro Davidovu tvorbu jsou typické silně vizuální snímky pracující s výraznými tvary a barvami. Ve zdánlivé všednosti městského života hledá momenty magického realismu s cílem rozšířit vlastní i divákovo vnímání světa kolem nás.