KineDok

Forman vs. Forman—Helena Třeštíková, Jakub Hejna—2019

20. 7.
od 21.15

Forman vs. Forman
KineDok má od července ve své distribuci nový dokument Forman vs. Forman a tak srdečně zve všechny milovníky Miloše Formana, českého filmu a Heleny Třeštíkové na letní promítání v Kasárna Karlín. Portrét Miloše Formana pohledem jeho obdivovatelky a dokumentaristky Heleny Třeštíkové přináší zatím nezveřejněné záběry na českého režiséra, který svým dílem oslovil nejen evropské diváky a zařadil se do takzvané nové vlny umělců v 60. letech, ale etabloval se také jako režisér velkého filmového průmyslu v Americe, kde získal za své filmy dva Oskary za režii.

Autorské duo režisérka Helena Třeštíková a střihač Jakub Hejna (dříve spolu např. Manželské etudy, Zkáza krásou, Katka, René) vytvořilo ve svém novém dokumentu portrét charismatického dobrodruha, zdánlivě ve střední Evropě zasazeného režiséra Miloše Formana. Společně našli v jeho díle klíč, který interpretuje obě režisérova zásadní období, jeho českou tvorbu a filmy natáčené v americkém exilu, a to konflikt jedince a společnosti. Snímek je koláží často neviděných soukromých i oficiálních archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr Forman. Na filmu Forman vs. Forman začala Helena Třeštíková s Jakubem Hejnou režijně spolupracovat ještě za Formanova života. Bohužel půl roku po začátku natáčení jim přišla smutná zpráva o Formanově smrti.

Úspěšnou světovou premiéru měl film v Cannes 2019, další prestižní projekce ho čeká 1. července na 54. ročníku karlovarského festivalu. Širokému publiku se tedy dokument poprvé představí 20. července od 21.15 hod v letním kině Kasárna Karlín.

Vstup ZDARMA

Forman vs. Forman
režie Helena Třeštíková, Jakub Hejna
scénář Helena Třeštíková
střih Jakub Hejna
zvuk Richard Müller
producent Kateřina Černá
kreativní producentka ČT Alena Müllerová
kreativní producentka ARTE G.E.I.E Madeleine Avramoussis
kreativní producentka Alegria Productions Christine Camdessus
© Česká televize, ARTE G.E.I.E., Negativ