ZRUŠENO

Život v trhlinách Země 2019 CZ

15. 10.
od 19.00

čtvrtek 15. 10.—19:00—garáž
Život v trhlinách Země – dokument a diskuse
Amálie Kovářová—Česko—2019—26 minut—CZ

Premiéra dokumentu o životu navzdory sesuvům půdy na Maršově, v podhůří Bílých Karpat. Po promítání následuje diskuse s režisérkou a antropologem.

Maršov: život v trhlinách Země

Malou vísku Maršov severně od Uherského Brodu zasáhl v roce 1967 na české poměry nebývalé masivní sesuv půdy. Řada domů spadla, popraskala, základy se potrhaly, stromy vyvrátily. Lidé byly nuceni se odstěhovat a jak šel čas, vesnice postupně přicházela o obyvatele, obchod nebo pravidelnou autobusovou linku. Ruiny polorozpadlých obydlí postupně zarůstaly přírodou. Maršov je zapadlý v údolí mezi strmými svahy a do odřízlé vesnice tak neputuje ani mobilní signál. Vesnice tak jakoby pomalu mizela ze světa. V posledních letech se ale do Maršova život vrací a pohledy na jeho minulost, budoucnost i přítomnost se různí. Záleží, čí oči se dívají.

Info o diskutujících:

Amálie Kovářová je režisérka - natáčí reklamy, videoklipy, dokumentární filmy a v současné době pracuje na svém celovečerním hraném debutu. Kromě natáčení se věnuje také psaní, napsala komiksovou knihu o TGM a pracuje na komiksové verzi Obrazu Doriana Graye.

Bob Kuřík je sociální antropolog. Působí na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Odborně se věnuje se tématům životního prostředí a protestu. Podílel se na knize Mikrofon je naše bomba: politika a hudební subkultury mládeže v postsocialistickém Česku (Togga 2018).

Vstup zdarma