Festival

Prague Pride 2021

2. — 8. 8.
do 13.00

Festival Prague Pride se koná každoročně v srpnu již od roku 2011. Byl to původní důvod založení spolku Prague Pride, u jehož zrodu stáli čeští LGBT aktivisté a expati dlouhodobě žijící v Praze. V současné době patří Prague Pride mezi největší kulturní akce v České republice.

Festival trvá týden a pravidelně představuje přes stovku kulturních i společenských, veřejných diskusí a debat, sportovních událostí i duchovních setkání. Do Prahy přiváží významné zahraniční hosty, mezi nimiž byl například LGBT aktivista Omar Sharif Jr., zpěvačka Conchita Wurst, bývalá islandská premiérka Jóhanna Sigurðardóttir, předsedkyně nizozemské policejní organizace „Pink in Blue” Ellie Lust, nebo první transgender osoba zvolená v Evropě do parlamentu - Italka Vladimir Luxuria.

Tradičním vrcholem týdne Prague Pride je sobotní průvod Prahou, jehož se účastní desítky tisíc lidí. Průvod jsme ale v roce 2020 nahradili Duhovou plavbou, abychom vyhověli preventivním protiepidemickým opatřením. Festival se pravidelně koná pod záštitou pražských primátorů a primátorek, od roku 2015 kráčela primátorka Adriana Krnáčová v čele průvodu, v roce 2019 vyvěsil primátor Zdeněk Hřib poprvé oficiálně vlajku na budovu magistrátu.

V roce 2020 se během festivalového týdne uskutečnilo více jak 120 různých akcí. Festival připravuje tým nadšenců, kteří mu v průběhu celého roku věnují svůj čas, a to často bez nároku na odměnu. V době konání festivalu se připojují další desítky až stovky dobrovolníků a dobrovolnic. V čele festivalového týmu stojí od roku 2020 Tom Bílý.

https://festival.praguepride.com/cs/